אופטימום-דף הבית
אופטימום-דף הבית

מידע בנושא הפרעות מיקוד ראיה, תפיסה חזותית ותרפיית ראיה


HTS

תוכנת המחשב HTS

תוכנת המחשב Home Therapy System או בקיצור HTS, הוא כלי יעיל למניעה של בעיות הנובעות ממאמץ יתר של העיניים. את התוכנה בנו ד"ר ג'פרי קופר ורודני בורטל והוא מומלץ על ידי אופטומטריסטים ברחבי ארצות הברית.
HTSהוא בעצם אימון כושר לשרירי העיניים הבנוי כתוכנית חינוכית. המטרה היא לאמן את העיניים כדי שיתפקדו בצורה האופטימלית ביותר.
מאמץ יתר של העיניים הוא לא בעיה בראיה כך שמשקפיים או עדשות מגע לא יעזרו. זהו בעיה בשרירי העיניים. העיניים שלנו לעולם לא נועדו לעבודה מאומצת בלתי פוסקת לטווחי ראיה קרובים כמו שימוש במחשב. המאמצים נובעים בעיקר מהדרישות היומיומיות של החיים המודרניים.
שרירי העיניים חייבים לפעול בצוותא וללמוד כיצד להתמקד וכיצד לנוח כנדרש. אם אין תיאום דו-עיני, העיניים יתעייפו וזה יגרום לתחושה של מאמץ יתר.
תרגילי עיניים יכולים מאד לשפר את הפעילות הדו-עינית .

כיצד זה עובד?

תוכנת HTSהיא קלה ומהנה. המטופל לומד להשתמש נכון בשרירי העיניים על ידי סידרה של תרגילים במחשב. התרגילים במחשב מזכרירים משחקי מחשב של ילדים. המשימות הראשונות קלות יחסית. העיניים צריכות לעקוב אחרי חיצים הקופצים ממקום למקום במסך או אחרי צורות הנעות במהירות לכיוונים שונים. תרגיל נוסף הוא מציאת תיבות תלת מימדיות בתוך המרחב על ידי פעולת התכנסות והתבדרות של שרירי העיניים. התרגיל האחרון עובד על מיקוד, כלומר שחרור וקיבוץ של עדשת העין על ידי נסיון להבהיר סימנים מטושטשים.
על פי התקדמות המטופל המחשב יעלה אוטומטית את רמת הקושי של התרגילים. התוכנה מותאמת לבעיה האישית של כל משתמש.
האופטומטריסט המטפל עוקב אחר ההתקדמות באמצעות האינטרנט.
ניתן לתרגל בבית, בבית הספר, במשרד או בכל מקום שבו התקנת את התוכנה. רצוי לתרגל כל יום במשך כחצי שעה ורוב המטופלים מסיימים את התוכנית במשך כ-8 שבועות. לאחר מכן כדאי להמשיך ולתרגל פעם בשבוע במשך מספר חודשים על מנת לשמר את המצב.
לאחר טיפול מוצלח, העיניים יעבדו בשיתוף פעולה כצוות באופן יעיל ונוח. הסימפטומים יעלמו לחלוטין או לפחות בצורה ניכרת. משימות ראיה לטווח הקצר יהיו מהנים יותר וכושר הריכוז יעלה.
מובן שנדרשת התמדה מצד הילד ושיתוף פעולה בין האופטומטריסט וההורים.

את התוכנה ניתן להשיג אצל אופטומטריסיטים התנהגותיים ובקליניקות לתרפיית ראיה. לתמיכה בתוכנה ניתן להיעזר באופטומטריסט או בשירותי התמיכה (באנגלית) של חברת HTS שישמחו מאד לסייע.

______________________________________________________________________

Valid XHTML 1.0 Strict . Level Triple-A conformance icon, 
          W3C-WAI Web Content Accessibility Guidelines 1.0